ANALIZA ANKIET SKIEROWANYCH DO RODZICÓW
PRZEDSZKOLA  NR 10 "LEŚNE SKRZATY" W OTWOCKU

Drodzy Rodzice !

Nasze przedszkole jest placówką ogólnodostępną otwartą na potrzeby dzieci i oczekiwania rodziców. W związku z tym w przedszkolu wyżywienie dostosowywane jest do potrzeb dzieci - uwzględniana jest dieta dla dzieci bezmlecznych i bezglutenowych. By sprawdzić czy nasi rodzice są zadowoleni z proponowanej przez nas diety a tym samym wyżywienia ich pociech oraz atmosfery w grupach w Przedszkolu w listopadzie 2016 r. zostały rozdane ankiety. Spośród 120 losowo  rozdanych rodzicom/opiekunom prawnym ankiet zostało zwrócone do przedszkola 74.

W ankiecie na pytanie nr : 1.Jak oceniacie Państwo atmosferę w grupie waszego dziecka ? Na bardzo dobrze 57; przeciętnie16; słabo 1 oceniło. 2. Ile posiłków w ciągu dnia zjada Państwa dziecko w dni wolne od przedszkola?

3- 18; 5- 50; więcej 6.  3.Czy odpowiadają Państwu godziny, w których przedszkole jest czynne?

TAK   71 ;   NIE  3 - powinno być do 18.00 (1), powinno być od 6.30 (2)  4. Jak oceniacie Państwo żywienie dzieci w przedszkolu? Zdecydowana większość rodziców (71) jest zadowolona z żywienia dziecka w przedszkolu, zaledwie  3 (osoby) rodziców nie jest zadowolonych z żywienia 5. Czy posiłki według Państwa są wystarczająco urozmaicone? Tak 65; Nie 9  6. Czy macie państwo  jakieś uwagi ,zastrzeżenia do funkcjonowania przedszkola lub żywienia w przedszkolu? 6 osób odniosło się do tego pytania a mianowicie : Urozmaicenie jadłospisu tygodniowego, wprowadzenie różnorodnych owoców, mniej kanapek, 1osoba  odniosła się do wielkości posiłków, oraz do gęstości budyniu i kisielu na podwieczorek.

W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, iż przedszkole jest placówką z dietą ogólną. Normy żywieniowe wymagają od nas by dzieci w wieku przedszkolnym spożywały 250 ml mleka dziennie czy to w postaci zupy mlecznej, kakao/kawy inki, budyniu czy w postaci czystego mleka.  Dzieci, które nie mogą pić mleka w tym miejscu otrzymują herbatę, miętę lub herbatę owocową. Podobna sytuacja dotyczy mięsa bez kości porcja 50 g podawanych do obiadu, warzywa tak i owoce są niezbędne i dlatego obecne w jadłospisie (200 g dziennie).

Przypomnimy więc, iż śniadanie jest o godzinie 8:45. Dzieci przychodzące do przedszkola na późniejszą godzinę zawsze śniadanie otrzymają. Obiad jest o godzinie 12:00. Podwieczorek podawany jest o godzinie 14:45 a tzw. II podwieczorek dla dzieci pozostających w przedszkolu do godziny 17:30, w postaci kanapek, jest podawany dodatkowo po godzinie 16.

Niestety pojawiły się też i złe propozycje, np. aby podać  cały owoc. Z doświadczenia  wiemy że dzieci chętniej jedzą  cały owoc podzielony na części. Jako placówka nie możemy wycofać czy nawet ograniczyć  produktów ze względu na obowiązujące nas normy żywieniowe.

Mając na uwadze sugestie rodziców zawarte w ankietach dotyczących żywienia dzieci w przedszkolu personel odpowiadający za jadłospis i sporządzanie posiłków stale podnosi swoje kwalifikacje. Bazujemy na materiałach opublikowanych w książce Receptury i jadłospisy dla dzieci przedszkolnych– zawierającej treści zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym ustawy dotyczącej bezpieczeństwa żywności i żywienia.

Wszystkim rodzicom dziękujemy za wypełnienie ankiet.